thermonator
100 MAVICŮ T3 PRO UKRAJINU

Společně vybíráme peníze na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Nákupy provádíme průběžně a konzultujeme je s ukrajinskou armádou a experty z českého Ministerstva obrany. Kampaň odstartovala na Slovensku jako odpověď na rozhodnutí slovenské vlády zastavit vojenskou pomoc Ukrajině.

109132495
68226
VYBRÁNO Z
0
DÁRCŮ

Cíl kampaně

Česká Republika se letos stala díky mezinárodní iniciativě vlády na nákup munice pro Ukrajinu jedním z nejvýznamnějších spojenců Ukrajiny proti ruské okupaci. Přestože se do této obří iniciativy, do které už jsou přislíbené miliardy korun, zapojují především státy a přispívají z národního rozpočtu, díky spolupráci slovenských a českých iniciativ se teď můžete zapojit také. Už teď jsme přispěli větší částkou, než Slovinsko nebo Island.

Co se nakoupí

Po konzultacích s ukrajinskou stranou chceme nakupovat především munici ráže 122 mm, kterou Ukrajina může využít ve starších zbraňových systémech, na kterých stojí páteř obrany Ukrajiny. Pokud bude příležitost, máme zdroje i pro nákup modernější munice 155 mm, která se používá ve zbraních dodaných západními zeměmi. Ta je ale podstatně dražší a jejím nákupům se věnují především státy sdružené v tzv. “české muniční iniciativě”. 

Aktuálně nakupujeme první várku munice za 4 mil. EUR, další várku bychom chtěli objednat jak se budeme blížit k pátému milionu.

Slovenská kuráž

Tato sbírka vznikla jako reakce lidí na Slovensku, kteří se chtěli postavit rozhodnutí vlády Roberta Fica zastavit vojenskou pomoc Ukrajině a nepřipojit se k české muniční iniciativě. V rekordním čase se podařilo shromáždit 100 milionů korun a to ze sbírky Munice pro Ukrajinu udělalo jednu z největších a nejrychleji rostoucích sbírek v historii.

Kdo stojí za touto iniciativou

Sbírku společně organizují občanské iniciativy Mier Ukrajině společně s Dárkem pro Putina (už v loňském roce jsme společně vybrali na odminovací stroj Božena V), dále projekt podporují All4Ukraine, Donio.sk a organizace Nezlomní. Mediálně kampaň podporují Future Army, Infosecurity.sk, Sebavedomé Slovensko a Aktuálne o Ukrajine.

CELKEM VYBRÁNO:
852 865 200 Kč
icon star image
POČET DÁRCŮ:
302 304
icon star image
DEN VÁLKY:
881
icon star image
INICIATIVA NA OBRANU UKRAJINY