Odminovací systém Božena pro Ukrajinu

V první slovenské kampani Dárku pro Putina vybíráme peníze na dálkově ovládané odminovací zařízení Božena 5, které bude zachraňovat životy na osvobozených územích Ukrajiny.

Dalibor Dědek
Dalibor Dědek
Patron projektu
3 031 914 Kč
VYBRÁNO Z
15 300 000 Kč
2 304
DÁRCŮ
PODPOŘIT KAMPAŇ NA DONIO.SK
Tuto kampaň nám pomáhá uskutečnit

Cíl kampaně

V první slovenské kampani iniciativy Dárek pro Putina se zavazujeme k nákupu špičkového odminovacího zařízení slovenské výroby Božena 5, vybavení a výcviku hasičského EOD týmu na Ukrajině. Božena bude zachraňovat životy na osvobozených územích Ukrajiny, kde je podle odhadů zaminováno až 250 000 km². Božena bude také převezena na Ukrajinu a vycvičena místními jednotkami ve spolupráci s organizacemi Peace Ukraine, Current About Ukraine, Team4Ukraine, Support Ukraine Slovakia, Post Bellum, Who Will Help Ukraine a Oberih.

Co se nakoupí?

  • Odminovací zařízení Božena 5
  • Dopravník
  • vybavení pro hasičský tým EOD (prvky balistické ochrany, detektory a drobné příslušenství).
  • přeprava na místo určení
  • školení obsluhy
  • výcvik hasičského týmu EOD na Ukrajině

Souprava BOŽENA 5 je dálkově ovládaný samohybný odminovací stroj určený k plošnému odminování protipěchotních a protitankových min. Vyrábí jej slovenská společnost WAY INDUSTRIES, a.s. se sídlem v Krupině.

Základní technické údaje:‍

Hmotnost stroje včetně odminovacího zařízení: 12 020 kg
Maximální výška v pracovní poloze: 2225 mm
Maximální šířka v pracovní poloze: 3350 mm
Maximální délka v pracovní poloze: 7320 mm
Brodivost: až 800 mm
Pracovní rychlost: 4-9 km/h
Šířka těžebního pásu: 2655 mm
Výkon motoru: 170 kW

Přeprava:

Logistiku projektu zajišťuje nezisková organizace Team4Ukraine, složená převážně z vojáků v aktivní záloze, kteří na Ukrajině pomáhají od roku 2017. Team4Ukraine je dlouhodobým partnerem iniciativy Dar pro Putina a již zajistil dodání několika zařízení na místo určení. Po úspěšném ukončení sbírky Team4Ukraine zajistí dodání přístroje Bozhena hasičskému sboru Chersonské oblasti, který bude mít odminování na starosti.

JAK OVĚŘUJEME KAMPANĚ?

Každou kampaň, kterou na webu Zbraně pro Ukrajinu najdete důkladně ověřujeme hned v několika směrech. V první řadě prověřujeme garanta kampaně. Garant musí osobně ručit za pravdivost informací, musí se s námi osobně setkat a doložit svou identitu. Následně ověřujeme účel kampaně a ručně ověřujeme, že příjemce pomoci je existující jednotka, která garantovi důvěřuje a že skutečně potřebuje vybavení, na které se v kampaní přispívá. Pokud se jedná o zbraně nebo zbraňové systémy, probíhá také prověření o potřebnosti a užitečnosti na straně Ministerstva obrany ČR a Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.